Vaistininkė pataria: kaip išvengti sąnarių ir raumenų skausmų?

Vaistininkė pataria: kaip išvengti sąnarių ir raumenų skausmų?

Judėjimas naudingas gerai savijautai, tačiau staiga padidinus fizinį krūvį, kai kūnas nėra tam pasiruošęs, kyla rizika persitempti, gali paūmėti sąnarių ir raumenų skausmai, prasidėti uždegimas. „Eurovaistinė internete“ vaistininkė Greta Maksimavičiūtė pataria, kaip nesukeliant šoko organizmui pradėti sportuoti ir nepersitempti vasaros darbų maratone.


Fizinį krūvį didinti palaipsniui

G. Maksimavičiūtė pastebi, kad vasarą padaugėja nusiskundimų sąnarių, kelių, nugaros skausmais. Farmacininkė tai sieja su staigiomis ir per didelėmis fizinėmis apkrovomis, kurios sąnariams tampa nemenku iššūkiu.

„Po ilgos pertraukos pradėjus sportuoti, daugiau atliekant fizinio darbo ar kitaip padidinus fizinį krūvį, padidėja patempimų, raumenų įplyšimų, net išvaržų rizika. Taip atsitinka dėl to, kad raumenys po ilgo „poilsio“ būna sutrumpėję, sąnariai praradę lankstumą. Tuomet gali trūkti stabilumo, atsirasti skausmai“, - paaiškina nuotoliniu būdu konsultuojanti vaistininkė.

Norint išvengti skausmų, persitempimo ar netikėtų traumų lauko darbų maratone vasarą ar pradėjus sportuoti, vaistininkė pataria fizinį krūvį didinti palaipsniui ir raumenis bei sąnarius stiprinti reguliariai.

„Kūną fiziniam krūviui pirmiausia reikia tinkamai paruošti. Rekomenduojama kasdien bent 15 minučių atlikti raumenų tempimo pratimus: pasukioti liemenį, pečius, riešus, ištempti į viršų rankas ir t.t. Jei šaltuoju sezonu raumenys nebuvo mankštinami, fiziškai dirbti ir sportuoti reikėtų palengva, nepersistengiant ir darant ilgesnes pertraukėles. Ypač svarbu skirti pakankamai laiko poilsiui ir leisti kūnui atsistatyti po krūvio“, - pataria G. Maksimavičiūtė.


Rūpintis sąnariais visapusiškai

Vaistininkė rekomenduoja valgyti kuo daugiau šviežių sezoninių vaisių ir daržovių, kuriose gausu antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčių ir sąnariams svarbių vitaminų A, E, C, taip pat cinko, seleno.

Sąnariams reikalingos ir omega-3 nesočiosios riebalų rūgštys, kurių yra žuvyje, riešutuose, linų sėmenyse, kanapių sėklose. Be to, ne tik sportuojantiems ir fiziškai aktyviems, bet ir visiems be išimties šiltuoju sezonu ypač svarbu gerti pakankamai vandens. Tačiau vien su maistu gautų svarbių medžiagų dažnu atveju nepakanka. Tokiais atvejais normaliai sąnarių funkcijai palaikyti galima rinktis specializuotus maisto papildus.

„Sąnariams reikalingas gliukozaminas, chondroitinas, metilsulfonilmetanas, kolagenas, taip pat hialurono rūgštis. Šios medžiagos tarsi „sutepa“ sąnarius, gali padėti sumažinti skausmą, traškesį sąnariuose ir slopinti uždegiminius procesus. Taip pat padeda sąnariams atsistatyti, stiprina sausgysles ir kremzles, gerina sąnarių lankstumą“, - vardija G. Maksimavičiūtė.

Vaistininkė apibendrina – kiekvieno žmogaus poreikiai skirtingi ir individualūs, todėl renkantis maisto papildus būtina atsižvelgti į mitybos įpročius, sveikatos būklę, vartojamus vaistus ir kitus aspektus. Prieš vartojant bet kokius maisto papildus rekomenduojama pirmiausia pasikonsultuoti su vaistininku. Su „Eurovaistinė internete“ vaistininkais galima nemokamai pasikonsultuoti nuotoliniu būdu – telefonu ar internetu.